Teren zalewowy, a pozwolenie wodnoprawne #1

Czy planując budowę na terenie zalewowym potrzebujesz operatu wodnoprawnego i pozwolenia wodnoprawnego? 

„Przymierzam się do zakupu nieruchomości / posiadam nieruchomość, która znajduje się na terenie zalewowym. Muszę zdobyć jakąś decyzję „zwalniającą”… Co dalej?” – nierzadko, właśnie w ten sposób, rozpoczynają się nasze rozmowy z Klientami. Jeśli Ty również nie wiesz, czy potrzebujesz pozwolenia wodnoprawnego, zapraszamy dalej. 

Obrazek pokazuje dom w otoczeniu natury, nad rzeką.

Rzeczywiście, działki nad rzeką wydają się idealne pod domek letniskowy, albo dom mieszkalny. Szumiąca woda, brak sąsiadów, przyroda, która niemal wchodzi do domu 🦌🐿 Planując zakup działki lub domu nad rzeką, warto sprawdzić, czy inwestycja nie będzie zlokalizowana na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią 1% i 10%. Zgodnie z danymi statystycznymi i na podstawie modelowania komputerowego, są to obszary, na których ryzyko wystąpienia powodzi wynosi 1% i 10%, co oznacza, że w miejscach takich powódź może wystąpić raz na 100 lat (1%) lub raz na 10 lat (10%). Budowa domu na obszarach zalewowych może wymagać uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. 

Ale co mają ścieki bytowe, do budowy domu lub zakupu działki (pod dom)?

W kwestii gromadzenia ścieków na takich obszarach, zapisy ustawy Prawo wodne są dość restrykcyjne. Zgodnie z art. 77 ust. 1 pkt. 3 tej ustawy, na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią zakazuje się gromadzenia ścieków. Jest to ściśle związane z zagrożeniem, jakie niesie lokalizacja, np. szamba. Możliwość jego wypłynięcia, w przypadku podwyższonego poziomu wody, lub właśnie warunków powodziowych, jest naprawdę duża. Te kwestie reguluje właśnie operat wodnoprawny i uzyskane na jego podstawie – pozwolenie wodnoprawne.

Istnieje jednak możliwość uzyskania zwolnienia z ww. zakazu gromadzenia ścieków na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią, co wskazano w art. 77 ust. 3 ustawy Prawo wodne. W tym celu niezbędne jest przygotowanie dokumentacji do wniosku o wydanie decyzji zwalniającej z zakazu, ujętego w art. 77 ust. 1 pkt. 3. Jeśli uzyskanie tej decyzji jest konieczne w Twoim przypadku, niezbędne będzie również uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na gromadzenie ścieków, zgodnie z art. 390 ust. 1 pkt. 2.Ponadto, jeśli planujesz budowę domu, garażu itp., zgodnie z ww. art. 390 ust. 1 pkt. 1 lit. b, potrzebujesz pozwolenia wodnoprawnego. Pozwolenie wodnoprawne wymagane jest w tym przypadku na lokalizowanie na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią nowych obiektów budowlanych.

Podsumowując… bo zrobiło się długo 🙂

Kupując dom lub działkę nad rzeką, ustal (lub zrobimy to za Ciebie) czy nieruchomość znajduje się na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią. Jeśli tak i planujesz wybudować tam dom, a ścieki gromadzić w zbiorniku bezodpływowym, tzw. szambie, albo rozsączać w przydomowej oczyszczalni ścieków, poprzedzonej osadnikiem gnilnym, potrzebujesz ➡️

✅ pozwolenia wodnoprawnego na lokalizowanie nowych obiektów budowlanych na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią;

✅ pozwolenia wodnoprawnego na gromadzenie ścieków na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią;

✅ decyzji zwalniającej z zakazu gromadzenia ścieków na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią.

Jeśli dotarłeś do tego miejsca, to nie martw się – wykonamy wszystko za Ciebie 🙂 Wykonujemy operaty wodnoprawne oraz inne opracowania środowiskowe – zajrzyj do zakładki „Oferta” na naszej stronie, kliknij link http://srodowiskoplus.pl/oferta/

Zapraszamy również na nasz funpage na Facebook’u, kliknij link https://www.facebook.com/SrodowiskoPlus

Dodaj komentarz

Close Menu